Kovács Antal

A SOMMELIER

A MAGYAR BOR MAGYAR HANGJA

P1002815_pxd_v02@0.5x.png
 

Mit remélhet, ha kézbe veszi a könyvet?

Annyit biztosan megígérhetek, hogy a könyv olvasása után Ön magabiztosabban igazodhat el a boros világban. Legyen szó egyszerű bevásárlásról, vagy valamilyen baráti vagy üzleti társasági eseményről.

Érteni fogja, hogy mik a fő különbségek az iparilag előállított bor között, és a természetes módon született BOR között. Azt nem merném állítani, hogy ennek hatására Ön soha többet nem fog majd iparilag előállított borért nyúlni - hogyan is tehetném, hiszen ez Önön áll. Azt viszont merem állítani, hogy képben lesz, hogy a választása következményeként mi kerül az asztalra, a pohárba.

Érteni fogja, hogy melyik bort milyen étellel lehet, érdemes párosítani, vagy éppen azt, hogy mely párosítások nem fognak működni.

Szinte minden fejezetben talál néhány közkeletű tévhitet, és természetesen azok cáfolatát.

Könnyed, szórakoztató, ismeretekben gazdag olvasmányt kap. Ez a könyv mentes minden - a boros közegben nem is olyan ritka - felesleges fennköltségtől, mesterkéltségtől, körülményességtől.

Kik vásárolják? Miért vásárolják?

Jómagam pontosan tudom, hogy miért írtam ezt a könyvet - magába a könyvbe is beleszőttem a választ a kérdésre. Ennél azonban sokkal jobban érdekelt, hogy akik veszik, miért veszik? Kutakodtam hát egy kicsit, íme az eredmény:

 

Ajándékba

- talán ez volt az a válasz, amit meglepően gyakran kaptam, és nem is igényel különösebb magyarázatot!

Tanulni

Biztos vagyok benne, hogy akik emiatt veszik a könyvet elégedettek lesznek, ugyanakkor ne egy száraz tankönyvre számítsanak.

Ez a könyv történetekkel, fotókkal gazdagon színesített. Egyetemi szintű vizsgára való felkészülésre egészen biztosan NEM alkalmas.

Arra azonban igen, hogy magabiztosabban, és otthonosabban igazodjon el a borok világában. Segítek megérteni, hogy hogyan működik a mai “bor ipar”, mi a mi örökségünk itt Magyarországon, mit kell tudni a dugóról, a csavarzárról, a rozéról, habzóborról, a fröccsről, és még számtalan más dologról.

Segítek eligazodni az ételek, és borok összehangolásának titkaiban (rámutatok néhány közkeletű tévedésre), és természetesen nem maradhatott ki a fejezet a bor értés alapjairól sem.

Mindeközben bepillantást engedek a saját élettörténetembe, pályámba, ami talán sokaknak fog példaként, vagy éppen “ellen példaként” szolgálni…

Kikapcsol

A kikapcsolódásra vágyó olvasók csoportja rajzolódott még ki egyértelműen a visszajelzések alapján. Azt hiszem ehhez nem tudok mást hozzáfűzni, mint azt, hogy: magamat adtam! 😉

Anti miatt

Ezt az indokot főként azoktól kaptam, akik valamilyen formában már megismertek az elmúlt évek során.

Azok mondták, akik az elmúlt évek rádiós vagy tévés interjúiból ismernek, az egykori tanítványaim, a rendezvényeink résztvevői, a régi hírlevél olvasónk, és persze a törzsvásárlóink.

Ők közül kerültek ki tehát azok, akik azt állítják: a személyemnek is köszönhető az érdeklődésük a könyv iránt.

Tudom, néhányaknak fura lehet, hogy ezt az indokot is leírtam, de az igazság az, hogy azért ez az érv jól esett.

Interjú részlet:

a Trend FM Nap vendége című műsorából, ahol Lakatos Lászlóval beszélgettünk a könyvről.

 
 

Olvasónk, Jakab Zoltán véleménye:

"Várakozással teli szívvel, nagy izgalommal vettem kezembe a könyvet. Az első benyomásom az volt, hogy nagyon szép, igényes kiadvány a maga kemény fedeles, "minimál design" módján, stílusos, határozott, letisztult, kifejező, izgalmas.

Mielőtt belevetném magam a beltartalom elemzésébe, külön kiemelem a személyre szóló dedikálást, mely tovább növeli a könyv értékét, és amit ezúton is köszönök a Szerzőnek! 

Belelapozva a könyvbe, szembetűnik az, hogy a beltartalom sem okozhat csalódást, legalábbis ezt vetíti előre a rengeteg színes kép, illusztráció, amelyek -mint később kiderül - mind a Szerző saját fotói, illetve a pinceáron archivumából származó saját képek. A teljes könyv gyakorlatilag egy színkavalkád, nincs benne egy kommersz fekete-fehér oldal sem, pedig hamar rájön az olvasó, hogy a lényeg bizony benne van "feketén-fehéren"!

A teljes könyv olyan benyomást kelt, mintha csak a Szerző személyes internetes blogját pörgetnénk végig, ahol a könyv egyes fejezetei egy-egy, képpel illusztrált blogbejegyzésnek felelnek meg. Ennek megfelelő a nyelvezet, a fogalmazás is: könnyed, egyszerű, tömör, lényegre törő, időnként komoly, határozott, de kellő humorral, lazasággal átszőtt, tehát teljes mértékben a Szerző személyiségét tükrözi.

Ami a könyv előnye, abban rejlik a hátránya is, nevezetesen: tömör. Mondhatnám úgy is: tömény. Ez elsőre szinte fel sem tűnik, hiszen könnyen emészthető formában tár elénk súlyos alapigazságokat, szinte költői tömörséggel fogalmazza meg 27 év szakmai tapasztalatát. Emiatt érdemes elidőzni akár egy-egy mondat felett is hosszabban, hogy valóban megértsük a teljes mondanivalóját. 
A másik előnye, ami egyben hátránya is éppen a külső, ugyanis a vastag, fényes lapokra nyomtatott színes oldalak költsége nyilván megjelenik a könyv árában is, de természetesen ez csak azok számára probléma, akik emiatt esetleg nem vásárolják meg a könyvet, mert ők nem tudják, mit veszítenek!

Az első oldalak olvasása után olyan érzésem támadt, hogy lehetne az egész kicsit több, kicsit részletesebb, de aztán a későbbiekben ez az érzésem szertefoszlott, és rájöttem, ez a könyv pontosan az, ami, és pontosan úgy jó, ahogy van! Rájöttem, hogy nem egy száraz, tudományos tankönyvet olvasok, hanem az egyik (ha nem A) legnagyobb magyar borszakértő 27 éves pályafutásának lényegét, tudása, tapasztalata nektárját, legmélyebb mondanivalóját. Ezt erősíti a teljes könyvet mélyes átitató személyesség, a Szerző saját élettörténetei, személyes, meghatározó találkozásainak, élete, munkássága főbb állomásainak bemutatásai is.

Mindazonáltal a tudományosságot sem nélkülözi a kötet, sőt! Megannyi közhelyet, tévhitet, rossz berögződést tesz helyre a borokkal, a bor világgal kapcsolatban meglehetősen logikus magyarázatokkal.

Tulajdonképpen ami ezt a kötetet igazán egyedivé és hiánypótlóvá teszi nem más, mint a következő két szó: természetesen magyar! Ez adja meg a könyv lendületét, hangvételét, sőt, tulajdonképpen megjelenésének okát. A Szerző szent meggyőződése ugyanis, hogy a magyar bor ügyét a világban (és hazánkban is) a magyar szőlőfajták újbóli felemelésével, a bennük rejlő lehetőségek kiaknázásával lehet és kell méltón képviselni! Ha pedig rendelkezünk a megfelelő alapanyaggal, akkor a belőlük készült nedűk is tükrözzék az egyediséget, amire pedig leginkább a természetes (naturális, kézműves) módon készített borok képesek. A könyv (és általa a Szerző) tehát ebből a szempontból úttörő, szókimondó, szembe megy a fő áramlattal, de nemes céltól vezérelve teszi ezt, nem kis feladatot vállalva magára!

Röviden jellemezve a könyvet azt mondanám rá: egy élet munkáját tükrözi kívül-belül.

Számomra örök értéket képvisel, hiszen igazi, őszinte, hiteles, valódi értékeket közvetítő, hiánypótló írásnak tartom, amelyre nagy szüksége van a mai kor magyar emberének!

Borbaráti üdvözlettel: Zoli"

Vélemények a könyvről:

Zoltán videóban is elküldte véleményét, Edittől pedig hangfelvételt kaptam:

A könyv fejezetei:

  1. Lejönni a bormátrixról

  2. Hungarikumok

  3. Borkultúra

  4. Felrobban az asztal: bor és gasztronómia

  5. A sommelier

  6. A borértés alapjai

HOL TUDJA MEGVÁSÁROLNI A KÖNYVET?

Ingyenes kiszállítással a webshopból!

Személyesen az üzletben!

Személyesen az üzletben!